Михаел Валгрен

велосипедист

Михаел Валгрен Андерсен (дански: Michael Valgren Andersen; р. 7 февруари 1992) — дански професионален друмски велосипедист, кој вози UCI World Tour екипата Тим Кубека Асос.Тим Кубека Асос.[1]

Михаел Валгрен
Валгрен на Тур де Франс 2015
Лични податоци
Цело имеМихаел Валгрен Андерсен
Роден7 февруари 1992(1992-02-07)(32 г.)
 Данска
Висина1,79 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Кубека Асос
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
2011–2013
2014-2016
2017-2018
2019-
Глуд & Марстранд-ЛРЕ
Тинкоф-Саксо
Астана
Тим Дименжн Дата
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Данска (2014, 2016)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2011, 2012)
Национален друмски првак (2014)
Амстел Голд Рејс (2018)
Омлоп Хет Ниусблад (2018)
Последна промена
18 јули 2020

Во 2018 година, Валгрен ги освоил Омлоп Хет Ниусблад и Амстел Голд Рејс.[2][3]

Кариера

уреди

Станал професионален во 2011 година на возраст од само 19 години, возејќи за данската континентална екипа Култ Енерџи, каде освоил две изданија на Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години и неколку други победи.

Во 2014 година преминал во екипата Тинкоф-Саксо, кога го освоил државното првенство и Трката околу Данска.

Бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс четири пати (од 2015 до 2018 година), како и на Вуелта а Еспања 2014.[4][5]

Сезоната 2018 му била пресвртна, освојувајќи ги класиците Омлоп Хет Ниусблад и Амстел Голд Рејс.[6]

Достигнувања

уреди
2009
3. Краен пласман Генерал Патон
1. Етапа 1
6. Краен пласман Трофео Карслберг
8. Краен пласман Трка околу Долна Саксонија
2010
10. Краен пласман Лиеж=Ла Глез
2011
1.   Национално хронометарско првенство
4. Шпаркасе Химерланд ГП
2012
1.   Национално хронометарско првенство
1. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
2. Трка околу Франкфурт под 23 години
6. Крајц Брајц
8. Краен пласман Куп де насионс Вил Сагене
2013
1. Краен пласман Флеш ди Сид
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 3
1. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
1. Етапа 3 Тур де л’Авенир
2. Трка околу Франкфурт под 23 години
9. Краен пласман Трка околу Тирингија
10. ГП Хернинг
2014
1.   Национално друмско првенство
1.   Краен пласман Трка околу Данска
1.   Пласман за млад возач
3. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Четири дена Динкерк
4. Краен пласман Тур на Фјордовите
4. Јапонски куп
2015
1.   Пласман за млад возач Трка Дубаи
2016
1.   Краен пласман Трка околу Данска
1. Етапа 3
2. Национално друмско првенство
2. Национално хронометарско првенство
2. Амстел Голд Рејс
2017
2. Краен пласман Трка околу Данска
6. Краен пласман БинкБенк Тур
6. Е3 Харелбеке
2018
1. Амстел Голд Рејс
1. Омлоп Хет Ниусблад
2. Класик Бретања
4. Трка околу Фландрија
7. Светско друмско првенство
8. ГП Монтреал
9. ГП Квебек
2019
4. Класик Бретања
5. ГП Монтреал
6. Светско друмско првенство
6. Хроно де насионс
10. Краен пласман БинкБенк Тур

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро не настапил во текот на кариерата
  Тур СО 77 61 44 75
  Вуелта 128

Распоред на резултатите на класиците

уреди
Монумент 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Милано-Санремо 35 97
Трка околу Фландрија 11 4 102
Париз-Рубе не настапил во текот на кариерата
Лиеж-Бастоњ-Лиеж СО СО 14 19 СО
Џиро ди Ломбардија 40
Класици 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Омлоп Хет Ниусблад 30 1 45 21
Курне-Брисел-Курне 54 89 СО 44
Страде Бјанке 36 45
Дварс дор Вландерен СО 29 НСО
Е3 Харелбеке 6 14 39 НСО
Гент-Вевелгем 33 26 СО
Амстел Голд Рејс 123 22 2 35 1 53

СО = се откажал; — = не учествувал; НСО = не се одржала

Наводи

уреди
  1. „NTT Pro Cycling Team“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 3 јануари 2020. Посетено на 3 јануари 2020.
  2. „Uitslag - Résultat - Result“ (Portable Document Format). KBWB-RVLB.com. Royal Belgian Cycling League. 24 февруари 2018. Посетено на 24 февруари 2018.
  3. „Michael Valgren takes impressive victory at Amstel Gold Race 2018“. Cycling Weekly. Архивирано од изворникот на 2020-10-22. Посетено на 15 април 2018.
  4. „2015 Tour de France start list“. Velo News. Архивирано од изворникот на 2015-06-29. Посетено на 2 јули 2015.
  5. „2016 > 103rd Tour de France > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 30 јуни 2016.
  6. http://www.cyclingnews.com/news/valgren-dimension-data-will-shoot-with-one-missile-hopefully-that-will-be-me/

Надворешни врски

уреди