Карлос Верона

шпански велосипедист

Карлос Верона Кинтанилја (шпански: Carlos Verona Quintanilla; р. 4 ноември 1992) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Карлос Верона
Верона на Тур де л’Ен 2014
Лични податоци
Цело имеКарлос Верона Кинтанилја
ПрекарПатикас (Patikas)
Роден4 ноември 1992 (1992-11-04) (30 г.)
Сан Лорензо дел Ескоријал, Мадрид, Шпанија
Висина1,86 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2011–2012
2013–2016
2017-2018
2019-
Бургос 2016-Кастиља и Леон
Омега Парма-Квик Степ
Орика-Скот
Мовистар Тим
Последна промена
14 април 2019

КариераУреди

Бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[2]

на 30 јули 2016 година, екипата Орика-БајкЕксчејнџ објавила дека потпишала со Верона за остатокот од сезоната 2016, како и за сезоните 2017 и 2018.[3]

ДостигнувањаУреди

2010
5. Краен пласман Вуелта Ал Бесаја
2011
6. Краен пласман Тур де По де Савоја
7. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид под 23 години
7. Краен пласман Синтури де л’Емпорда
2012
1. Планински пласман Вуелта Сиклиста а Леон
9. Краен пласман Тоскана-Тера ди Сиклисмо
2013
8. Јапонски куп
2015
  Награда за борбеност на етапа 10 Вуелта а Еспања
2017
4. ГП Мигел Индураин
8. Краен пласман Волта а Каталуња
2018
1.   Планински пласман Трка околу Баскија
1.   Планински пласман Трка на Фјордовите
2. ГП Мигел Индураин
5. Краен пласман Трка околу Гуангси

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2014 2015 2016 2017
  Џиро 43 57
  Тур
  Вуелта 66 29 73

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „Movistar Team launches 2019 season with highest hopes“. Telefónica. Telefónica, S.A. 18 декември 2018. Посетено на 4 јануари 2019.
  2. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.
  3. „Verona injects immediate climbing pedigree for ORICA-BikeExchange“. Orica BikeExchange Cycling Australia. Архивирано од изворникот на 2019-04-12. Посетено на 3 август 2016.

Надворешни врскиУреди