Фортунео-Самсик

француска велосипедска екипа

Фортунео-Самсик (француски: Fortuneo-Samsic; кратенка според UCI: FVC) — француска професионална велосипедска друмска екипа со седиште во Рен, Франција и учествува на континенталните трки.

Фортунео-Самсик
Инфомации за тимот
UCI кодFVC
ЛоциранФранција
Основан2005 (2005)
СтатусПрофесионална континентална екипа
ВелосипедиBH
Клучни кадри
Извршен директорЕмануел Ибер[1]
Спортски директорСебастјен Ино
Роже Треин[2]
Историја на тимското име
2005–2006
2007–2008
2009–2012
2013–2015
2016-2017
2017
2018-
Бретањ-Жан Флок’х
Бретањ-Армор Лукс
Бретањ-Шулер
Бретањ-Сеше Енвиронман
Фортунео - Витал Консепт
Фортунео-Оскаро
Фортунео-Самсик

Екипата била основана во 2005 година, а од 2013 година главен спонзор бил Сеше анвиронман, француско претпријатие за одлагање на ѓубре.[3]

За 2016 & 2017 екипата ќе биде преименувана во Фортунео - Витал Консепт.[4][5]

Состав на екипата

уреди
 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Варан Баргиј 28 октомври 1991
  Франк Бонамур 20 јуни 1995BIC 2000 (2015)
  Максим Буе 3 ноември 1986Судал Квик-Степ (2016)
  Михаел Карбел Свендгард 7 февруари 1995Waoo (2017)
  Максим Даниел 5 јуни 1991АГ2Р Ситроен Тим (2016)
  Антони Делаплас 11 септември 1989Sojasun (2013)
  Брис Феји 26 јули 1985Sojasun (2013)
  Арминдо Фонсека 1 мај 1989Côtes d'Armor-Marie Morin (2010)
  Арно Жерар 6 октомври 1984Групама-ФДЖ (2012)
  Ели Жесбер 1 јули 1995VC Pays de Loudéac (2016)
  Ромен Арди 24 август 1988Кофидис (2016)
  Беноа Жарје 1 февруари 1989Véranda Rideau-Super U (2012)
  Кевин Леданоа 13 јули 1993CC Nogent-sur-Oise (2014)
  Синдре Лунке 17 април 1993Тим ДСМ (2017)
  Жереми Месон 21 јули 1993Групама-ФДЖ (2017)
  Амаел Моанар 2 февруари 1982ССС Team (2017)
  Пјер Лик Перишон 4 јануари 1987Делко (2012)
  Лоран Пишон 19 јули 1986Групама-ФДЖ (2016)
  Клеман Русо 20 јануари 1995Probikeshop Saint-Étienne Loire (2017)
  Флоријан Вашон 2 јануари 1985Van Rysel-Roubaix (2009)
  Брам Велтен 29 март 1997BMC Development (2017)
  Ромен Ле Ру 3 јули 1992Armée de terre (2017)
Извор: UCI

Фуснота: Варан Баргиј 

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Франк Бонамур 20 јуни 1995
  Максим Буе 3 ноември 1986Судал Квик-Степ (2016)
  Erwann Corbel 20 април 1991VC Pays de Loudéac (2016)
  Максим Даниел 5 јуни 1991АГ2Р Ситроен Тим (2016)
  Антони Делаплас 11 септември 1989Sojasun (2013)
  Брис Феји 26 јули 1985Sojasun (2013)
  Арминдо Фонсека 1 мај 1989Côtes d'Armor-Marie Morin (2010)
  Арно Жерар 6 октомври 1984Групама-ФДЖ (2012)
  Ели Жесбер 1 јули 1995VC Pays de Loudéac (2016)
  Ромен Арди 24 август 1988Кофидис (2016)
  Беноа Жарје 1 февруари 1989Véranda Rideau-Super U (2012)
  Арнолд Жанесон 16 јануари 1986Кофидис (2016)
  Кевин Леданоа 13 јули 1993CC Nogent-sur-Oise (2014)
  Даниел Меклеј 3 јануари 1992Lotto Dstny Development Team (2014)
  Francis Mourey 8 декември 1980Групама-ФДЖ (2015)
  Пјер Лик Перишон 4 јануари 1987Делко (2012)
  Лоран Пишон 19 јули 1986Групама-ФДЖ (2016)
  Едуардо Сепулведа 13 јуни 1991World Cycling Centre (2012)
  Флоријан Вашон 2 јануари 1985Van Rysel-Roubaix (2009)
  Борис Вале 3 јуни 1993Лото-Судал (2015)
  Тибо Герналек  (1 авг–31 дек, стажант)31 јули 1997
  Кени Моли  (1 авг–31 дек, стажант)24 декември 1996Klein Constantia (2016)
  Алан Риу  (1 авг–31 дек, стажант)2 април 1997Pays de Dinan (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Франк Бонамур 

Наводи

уреди
  1. Мекграт, Енди. „Dan McLay: Britain's next Classics star“. Rouleur (magazine). Архивирано од изворникот на 2015-04-02. Посетено на 25 март 2015.
  2. „Sébastien Hinault directeur sportif“ [Sébastien Hinault sporting director]. L'Équipe (француски). 21 октомври 2014. Посетено на 23 март 2015.
  3. „Бретањ-Шулер ќе стане Бретањ-Сеше Енвиронман“. Cycling News. Future Publishing Limited. 27 август 2012. Посетено на 27 август 2012.
  4. http://www.procyclingstats.com/team/Fortuneo_Vital_Concept_2016
  5. http://www.lookcycle.com/en/us/look-cycle/actualites/bretagne-seche-environnement-will-become-fortuneo-vital-concept.html

Надворешни врски

уреди