Сирил Готје

француски велосипедист

Сирил Готје (француски: Cyril Gautier; р. 26 септември 1987 во Плуага) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Б&Б Хотелс-Витал Консепт.

Сирил Готје
Лични податоци
Цело имеСирил Готје
Роден26 септември 1987 (1987-09-26) (34 г.)
Плуага,  Франција
Висина1,68 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБ&Б Хотелс-Витал Консепт
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачПанчер[1]
Професионални клубови
2007–2008
2009–2015
2016-2018
2019-
Бретањ-Армор Лукс
Ббокс Буиг Телеком
Аг2р-Ла Мондијал
Витал Консепт-Б&Б Хотелс
Значајни победи
Европска Унија Европско првенство под 23 години (2008)
Последна промена
2 јануари 2019

Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Вуелта а Еспања 2015.[2]

Во август 2015 година, L'Equipe објавил дека Готје потпишал за АГ2Р Ситроен Тим за сезоната 2016, обезбедувајќи поддршка за Ромен Барде.[3]

ДостигнувањаУреди

2008
1.   Европско првенство за под 23 години
1. Етапа 2 Крајц Брајц
2010
1. Рут Адели
2011
3. Ле Буклс ду Суд Ардеш
2012
1.   Пласман за млад возач, Критериум Интернационал
2013
1. Тур ду Финистер
5. Краен пласман Етоал де Бесеже
2014
1. Етапа 2 Тур ду Лимузен
4. ГП Западна Франција
6. Краен пласман Париз-Ница
6. Класик Суд-Ардеш
7. Краен пласман Тур ду От Вар
Тур де Франс
  Награда за борбеност на етапа 16
2015
4. Класик Ла Дром
6. Етоал де Бесеже
2016
1. Париз-Камемберт
1.   Планински пласман Медитеранска трка
2017
Волта а ла Комунитат Валенсијана
1.   Спринтерски пласман
1.   Планински пласман
1. Етапа 3 Тур ди Лимузен
2. Рут Адели
5. Трофео Лаигвелја

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро
  Тур 45 43 61 32 25 34 68 48
  Вуелта 58

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „Готје во Аг2р-Ла Мондијал на три години“. Cyclingnews.com. 22 август 2015. Посетено на 22 август 2015.
  2. „Вуелта а Еспања 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  3. M. M., à Malaga. „Transfert - Cyril Gautier chez Ag2r La Mondiale“. L'Equipe.fr.

Надворешни врскиУреди