Омар Фраиле

шпански велосипедист

Омар Фраиле Матаранза (шпански: Omar Fraile Matarranza; р. 17 јули 1990) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Астана Казахстан Тим.

Омар Фраиле
Фраиле на Четири дена Динкерк 2015
Лични податоци
Цело имеОмар Фраиле Матаранза
Роден17 јули 1990(1990-07-17)(33 г.)
Баракалдо,  Шпанија
Висина1,84 м
Податоци за клубот
Мом. клубАстана Казахстан Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2013-2015
2016-2017
2018-
Каха Рурал-Сегурос РГА
Тим Дименжн Дата
Астана
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2017)
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2018)
Вуелта а Еспања
Планински пласман (2015, 2016)
Последна промена
23 декември 2018

Тој е етапен победник на големите трки Тур де Франс и Џиро д’Италија и бил двократен победник на планинскиот пласман на Вуелта а Еспања.

Кариера уреди

Каха Рурал (2013-2015) уреди

Возел на Светското друмско првенство. На 26 април 2015 година, Фраиле го освоил Џиро дел’Апенино од мала група на возачи, претекнувајќи ги Стефано Пираци и Дамијано Кунего.[1] Оваа победа била прва професионална победа за Омар. Подоцна истата година, Фраиле ја освоил четвртата етапа на Четири дена Динкерк. Возел на Вуелта а Еспања 2015 каде го освоил планинскиот пласман,[2] со правење навремени бегства со цел да освои бодови за пласманот.[3]

Тим Дименжн Дата (2016-2017) уреди

2016 уреди

Подоцна, Тим Дименжн Дата објавиле дека Фраиле ќе биде дел од нивната екипа за сезоната 2016.[4] Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016,[5] но ја напуштил трката на петтата етапа.[6] Меѓутоа пред да ја напушти трката, Фраиле успеал да ја носи маичката во планинскиот пласман на третата етапа откако собрал доволно бодови на претходната етапа. Потоа, Фраиле го освоил планинскиот пласман на Вуелта а Бургос. На крајот возел на Вуелта а Еспања, каде го освоил планинскиот пласман уште еднаш.[7]

2017 уреди

Една недела пред да вози на Џиро д’Италија, Фраиле завршил втор на последната етапа на Тур де Јоркшир и втор во генералниот пласман. На единаесеттата етапа на Џиро д’Италија, Фраиле направил бегство и ја освоил етапата во спринтерска завршница меѓу членовите на бегството.[8] Успеал да освои доволно бодови во планинскиот пласман поради што ја носел водечката маичка два дена, за подоцна да ја изгуби.

Астана (2018-денес) уреди

2018 уреди

На Париз-Ница, Фраиле завршил втор на последната етапа зад Давид де ла Крус во спринтот.[9] Меѓутоа, еден месец подоцна се одмаздил со победа на петтата етапа на Трката околу Баскија.[10] На крајот на април, Фраиле го освоил масовниот спринт на првата етапа на Тур де Романди.[11] Фраиле завршил трет на националното друмско првенство.[12]

Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[13] Ја освоил четиринаесеттата етапа на трката.[14] На крајот завршил на 57. место во генералниот пласман.[15]

На 4 август 2018 година, Фраиле настапил на Класика де Сан Себастијан и завршил на 24. место, 52 секунди зад победникот Жилијан Алафилип.[16]

Достигнувања уреди

2013
10. Гран при де Плимелек-Морбијан
2015
Вуелта а Еспања
1.   Планински пласман
  Награда за борбеност на етапите 3 и 9
1.   Планински пласман Трка околу Баскија
1. Џиро дел’Апенино
1. Етапа 4 Четири дена Динкерк
4. Класик Лоар Атлантик
10. Краен пласман Вуелта а Астурија
2016
Вуелта а Еспања
1.   Планински пласман
  Награда за борбеност на етапа 6
1.   Планински пласман Вуелта а Бургос
7. Гран Премио ди Лугано
2017
1. Етапа 11 Џиро д’Италија
2. Краен пласман Тур де Јоркшир
  Награда за борбеност на етапа 12 на Вуелта а Еспања
2018
1. Етапа 14 Тур де Франс
1. Етапа 1 Тур де Романди
1. Етапа 5 Трка околу Баскија
3. Национално друмско првенство
  Награда за борбеност на етапа 17 на Вуелта а Еспања

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2015 2016 2017 2018
  Џиро СО 65
  Тур 57
  Вуелта 88 69 СО 63

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

 1. „Фраиле победи на Џиро дел'Апенино“. Cyclingnews.com. Future plc. 26 април 2015. Посетено на 26 април 2015.
 2. „Вуелта а Еспања 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
 3. Падикомб, Стивен (13 септември 2015). „Five talking points from stage 21 of the Vuelta a España“. Cycling Weekly. Посетено на 14 септември 2015.
 4. О’Ши, Садб (1 октомври 2015). „Хас и Фраиле потпишале за Дименжн Дата“. Cyclingnews.com. Посетено на 1 октомври 2015.
 5. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.
 6. „Fraile abandons Giro, Sbaragli 11th“. SuperSport. Посетено на 11 мај 2016.
 7. „Vuelta a Espana #21: Omar Fraile crowned King of the Mountains“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-07-22. Посетено на 22 јули 2018.
 8. „Fraile clinches Dimension Data's first Giro d'Italia stage win with long break“. Cyclingnews.com (англиски). Посетено на 22 јули 2018.
 9. „Paris-Nice, stage 8: De la Cruz takes stage, Soler steals overall win“. VeloNews.com (англиски). 11 март 2018. Посетено на 22 јули 2018.
 10. „Tour of the Basque Country 2018 Stage 5: Fraile wins seven-up sprint, Roglic cements lead“. Cyclingstage.com. Посетено на 22 јули 2018.
 11. „Tour of Romandie: Astana's Omar Fraile wins first stage of Tour of Romandie“. BBC Sport (англиски). 25 април 2018. Посетено на 22 јули 2018.
 12. „Results at the spanish road championship 2018“. Cyclingnews. 24 јуни 2018. Посетено на 12 август 2018.
 13. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.
 14. „Tour de France 2018: Omar Fraile claims victory on stage 14 of Tour“. BBC Sport. Посетено на 21 јули 2018.
 15. „Cyclingnews Results Stage 21“. Посетено на 3 август 2018.
 16. „Union Cycliste Internationale, Road, Results“. Посетено на 5 август 2018.

Надворешни врски уреди