Грегор Милбергер

австриски велосипедист

Грегор Милбергер (германски: Gregor Mühlberger; р. 4 април 1994) — австриски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[3][4]

Грегор Милбергер
Милбергер на Трката околу Фландрија за млади 2015
Лични податоци
Цело имеГрегор Милбергер
Роден4 април 1994(1994-04-04)(30 г.)
Хајдерсхофен,  Австрија[1]
Висина1,80 м[2]
Маса64 кг[2]
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2013–2014
→ 2014
2015
→ 2015
2016-2020
2021-
Тирол Сајклинг Тим
Тим НетАп-Ендура (стажант)
Фелбермер-Симплон Велс
Бора-Аргон 18 (стажант)
Бора-Аргон 18
Мовистар Тим
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален друмски првак (2017)
Последна промена
1 ноември 2022

Кариера

уреди

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016[5] и за Џиро д’Италија 2017.[6] Во јули 2018 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[7]

Завршил на 70. место кога ја претставувал Австрија на Летните олимписки игри 2020 на друмската трка.[8]

Достигнувања

уреди
2012
2. Национално јуниорско друмско првенство
2013
6. Краен пласман Трка Ал Зубара
2014
Национални друмски првенства под 23 години
1.   Друмска трка
1.   Хронометар
Национални друмски првенства
2. Хронометар
2. Друмска трка
1.   Краен пласман Карпатска трка
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3 (ITT)
1. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
Меѓународни велосипедски денови Пургстал
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3
2. Краен пласман Трка околу Горна Австрија
1. Етапа 3
4. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
1. Пролог
6. Рајфајзен гран при
8. Трка Бохемија
9. Ла Кот Пикард
2015
1.   Краен пласман Трка околу Горна Австрија
1.   Бодовен пласман
1.   Пласман на австриски возач
1. Етапа 4
1.   Краен пласман Мировна трка
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. ГП Изола
1. Рајфајзен гран при
2. Џиро дел Белведере
2016
2. Национално друмско првенство
2. Трка Руди Алтиг
2017
1.   Национално друмско првенство
1. Трка околу Келн
4. Краен пласман Трка околу Словенија
2018
2. Трофео Љосета-Андрат
5. Трофео Сера де Трамунтана
8. Краен пласман БинкБенк Тур
1. Етапа 6
10. Страде Бјанке
2019
3. Национално друмско првенство
2020
1.   Краен пласман Велосипедска трка Сибиу
1.   Бодовен пласман
1.   Планински пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 3а (ITT)
2. Поленса-Андрат
3. Трофео Сера де Трамунтана
2021
6. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
  Џиро 41
  Тур 76 25 СО 29
  Вуелта 114 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. Profile at Radsportseiten.net
  2. 2,0 2,1 „BORA - hansgrohe“. Архивирано од изворникот на 2022-11-01. Посетено на 7 July 2019.
  3. „Movistar Team“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  4. Fletcher, Patrick (22 September 2020). „Muhlberger signs for Movistar“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 22 September 2020.
  5. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  6. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
  7. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.
  8. „Tokyo 2020 - Cycling Road - Results“. olympics.com. Архивирано од изворникот на 25 July 2021. Посетено на 4 August 2021.

Надворешни врски

уреди