Џои Роскопф

американски велосипедист

Џозеф „Џои“ Роскопф (англиски: Joseph Rosskopf; р. 5 септември 1989) — американски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Хјуман Пауеред Хелт.[1]

Џои Роскопф
Роскопф на Ле Самин 2016
Лични податоци
Цело имеЏозеф Роскопф
Роден5 септември 1989(1989-09-05)(34 г.)
Декатур, Џорџија,  САД
Висина1,87 м
Маса76 кг
Податоци за клубот
Мом. клубХјуман Пауеред Хелт
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2010
2011-2012
2013-2014
2015-2020
2021-
Маунтајн Какис
Тим Тајп 1-Санофи Авентис
Хинкапи Спортвер Дивилопмент Тим
Ванти-Груп Гобер
Рели Сајклинг
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 ТТТ етапа (2015)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2021)
Национален хронометарски првак (2017, 2018)
Последна промена
3 ноември 2022

Кариера уреди

Професионален возач од 2010 година, Роскопф бил вклучен во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015[2] и за Џиро д’Италија 2016.[3] Ја освоил Тур ди Лимузен во 2016 година и бил само втор возач од Северна и Јужна Америка, по Леонардо Дуке, кој ја освоил трката.

Роскопф го освоил националното хронометарско првенство во 2017 и 2018 година.[4] Во јули 2019 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[5]

Во ноември 2020 година, Роскопф потпишал двегодишен договор со екипата Рели Сајклинг, почнувајќи од сезоната 2021.[6]

Личен живот уреди

Роскопф го завршил средното училиште во родниот град Декатур.

Достигнувања уреди

2011
2. Краен пласман Трка околу Руанда
1. Етапа 4
2012
4. Трка Батенкил
9. Краен пласман Новозеландски велосипедски класик
2013
1.   Краен пласман Трка Париз-Арас
1. Етапа 1
1. Етапа 4 (ITT) Тур де Бос
3. Краен пласман Флеш ди Сид
3. Меѓународно првенство Филаделфија
2014
1.   Краен пласман Велосипедски класик Редлендс
1. Етапа 5
1.   Планински пласман Трка околу Јута
Панамериканско првенство
2.   Друмска трка
2.   Хронометар
6. Краен пласман САД Про Сајклинг Челинџ
2015
1. Етапа 3 (TTT) Критериум ди Дофине
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
2016
1.   Краен пласман Тур ди Лимузен
1. Етапа 1
1. Етапа 5 (ТТТ) Енеко Тур
2.   Светско првенство во екипен хронометар
6. Краен пласман Трка околу Јута
10. Јапонски куп
2017
1.   Национално хронометарско првенство
1. Етапа 2 (ТТТ) Волта а Каталуња
10. Краен пласман Тур де Јоркшир
2018
1.   Национално хронометарско првенство
2020
1.   Планински пласман Тур Даун Андер
3. Краен пласман Тур Поату-Шарант ан Нувел-Аквитен
2021
Национални друмски првенства
1.   Друмска трка
4. Хронометар

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019 2020
  Џиро 85 70 64
  Тур 73
  Вуелта 124 81

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Rally Cycling“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на January 6, 2021. Посетено на January 6, 2021.
  2. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  3. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.
  4. https://www.knoxnews.com/story/sports/2018/06/21/joey-rosskopf-amber-neben-repeat-usa-cycling-time-trial-champions/715752002/ Knox News. 13 февруари 2019.
  5. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 јули 2019.
  6. Dreier, Fred (November 5, 2020). „Joey Rosskopf heads to Rally Cycling on a two-year deal“. VeloNews. Pocket Outdoor Media Inc. Посетено на November 5, 2020.

Надворешни врски уреди