Давид Годи

француски велосипедист

Давид Годи (француски: David Gaudu; р. 10 октомври 1996) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[1]

Давид Годи
Годи на Тур де л’Ен 2017
Лични податоци
Цело имеДавид Годи
Роден10 октомври 1996(1996-10-10)(27 г.)
Ландивизјо,  Франција
Висина1,73 м
Маса53 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2015–2016 Кот д’Армор-Мари Морен
Професионални клубови
2016
2017-
ФДЖ (стажант)
ФДЖ
Последна промена
21 март 2020

Кариера

уреди

Во 2016 година, Годи го освоил Тур де л’Авенир, најпрестижната трка за возачи под 23 години. Исто така ја освоил Мировната трка под 23 години и завршил петти на Тур де л’Ен. Овие успеси му донеле двегодишен договор со екипата Групама-ФДЖ.

Во јули 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[2]

Достигнувања

уреди
2014
1. Краен пласман Обел-Тимистер-Ла Глез
1. Етапа 3
6. Краен пласман Ронд де Вале
2016
1.   Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 6
1.   Краен пласман Мировна трка под 23 години
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
5. Краен пласман Тур де л’Ен
9. Гран ри де Плимелек-Морбијан
2017
2. Краен пласман Тур де л’Ен
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3
2. Букл де л’Олн
4. Рут Адели
5. Милано-Торино
7. Тур ди Финистер
9. Флеш Валон
2018
2. Меморијал Марко Пантани
5. Класик Сид-Ардеш
9. Краен пласман Тур Ла Прованс
2019
3. Краен пласман Трка ОАЕ
1.   Пласман за млад возач
4. Гран Премио Бруно Бегели
5. Краен пласман Тур де Романди
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3
5. Милано-Торино
6. Краен пласман Тур Ла Прованс
1.   Пласман за млад возач
6. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
2020
4. Краен пласман Трка ОАЕ
10. Краен пласман Тур де ла Прованс

Наводи

уреди
  1. „Groupama - FDJ“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2 јануари 2020. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.

Надворешни врски

уреди