Спорт Вландерен-Балоас

белгиска велосипедска екипа

Спорт Вландерен-Балоас (холандски: Sport Vlaanderen-Baloise; кратенка според UCI: SVB) — професионална континентална велосипедска екипа основана во Белгија во 1994 година, која учествува на континенталните трки и добива специјални покани на трки од Светската турнеја.

Инфомации за тимот
UCI кодSVB
Основан1994 (1994)
СтатусПрофесионална континентална екипа
ВелосипедиЕди Меркс
Историја на тимското име
1994–2000
2001–2004
2005
2006–2007

2008
2009–2012

2013–2016
2017–
Вландерен 2002
Вландерен-Т-Интерим
Чоколад Жак-Т-Интерим
Чоколад Жак-Топспорт Вландерен
Топспорт Вландерен
Топспорт Вландерен-Меркатор
Топспорт Вландерен-Балоас
Спорт Вландерен-Балоас

Состав на екипатаУреди

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

2018Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Пит Алегерт 20 јануари 1995EFC-L&R-Vulsteke (2016)
  Амори Капиот 25 јуни 1993Lotto Dstny Development Team (2014)
  Ајме де Гент 17 јуни 1994EFC-L&R-Vulsteke (2015)
  Кени де Кетеле 5 јуни 1985Ventilair-Steria (2007)
  Морено де Пау 12 август 1991Rock Werchter (2013)
  Линдсај де Вилдер 30 мај 1995EFC-L&R-Vulsteke (2016)
  Бенџамин Деклерк 4 февруари 1994EFC-L&R-Vulsteke (2016)
  Кевин Делтомбе 27 февруари 1994Lotto Dstny Development Team (2016)
  Максим Фаразејн 2 јуни 1994EFC-L&R-Vulsteke (2015)
  Робе Гис 11 јануари 1997Lotto Dstny Development Team (2017)
  Милан Ментен 31 октомври 1996Lotto Dstny Development Team (2017)
  Кристоф Ноп 29 ноември 1994EFC-L&R-Vulsteke (2016)
  Емил Планкерт 22 октомври 1996Lotto Dstny Development Team (2017)
  Едвард Планкерт 1 февруари 1995Lotto Dstny Development Team (2016)
  Јонас Рикерт 7 февруари 1994Ovyta-Eijssen-Acrog (2013)
  Томас Спренгерс 5 февруари 1990Lotto Dstny Development Team (2012)
  Дрис Ван Гестел 30 септември 1994Lotto Dstny Development Team (2015)
  Матијас ван Гомпел 24 септември 1995Lotto Dstny Development Team (2017)
  Пребен ван Хеке 9 јули 1982Лото-Судал (2007)
  Кенет ван Рој 8 октомври 1993Lotto Dstny Development Team (2015)
  Арон Вервилст 2 мај 1997Lotto Dstny Development Team (2017)
  Жорди Варлоп 4 јуни 1996EFC-L&R-Vulsteke (2017)
  Саша Вемес  (1 јул–31 дек)9 февруари 1998EFC-L&R-Vulsteke (2018)
Извор: UCI

2017Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Пит Алегерт 20 јануари 1995EFC-L&R-Vulsteke (2016)
  Амори Капиот 25 јуни 1993Lotto Dstny Development Team (2014)
  Ајме де Гент 17 јуни 1994EFC-L&R-Vulsteke (2015)
  Кени де Кетеле 5 јуни 1985Ventilair-Steria (2007)
  Морено де Пау 12 август 1991Rock Werchter (2013)
  Линдсај де Вилдер 30 мај 1995EFC-L&R-Vulsteke (2016)
  Бенџамин Деклерк 4 февруари 1994EFC-L&R-Vulsteke (2016)
  Кевин Делтомбе 27 февруари 1994Lotto Dstny Development Team (2016)
  Максим Фаразејн 2 јуни 1994EFC-L&R-Vulsteke (2015)
  Елиот Литер 15 август 1990EFC-L&R-Vulsteke (2011)
  Кристоф Ноп 29 ноември 1994EFC-L&R-Vulsteke (2016)
  Едвард Планкерт 1 февруари 1995Lotto Dstny Development Team (2016)
  Рубен Полс 3 ноември 1994Lotto Dstny Development Team (2015)
  Јонас Рикерт 7 февруари 1994Ovyta-Eijssen-Acrog (2013)
  Јарл Саломејн 27 јануари 1989Beveren 2000 (2010)
  Томас Спренгерс 5 февруари 1990Lotto Dstny Development Team (2012)
  Стејн Стелс 21 август 1989Crelan-Euphony (2013)
  Дрис Ван Гестел 30 септември 1994Lotto Dstny Development Team (2015)
  Пребен ван Хеке 9 јули 1982Лото-Судал (2007)
  Берт ван Лерберге 29 септември 1992EFC-L&R-Vulsteke (2014)
  Кенет ван Рој 8 октомври 1993Lotto Dstny Development Team (2015)
  Јенс Валајс 15 септември 1992EFC-L&R-Vulsteke (2014)
Извор: UCI

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди