< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1340 (MCCCXL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1340 година од новата ера, 340. од вториот милениум, 40. од XIV век и прва од 1340-тите.

1340 во разни календари
Грегоријански календар1340
MCCCXL
Ab urbe condita2093
Ерменски календар789
ԹՎ ՉՁԹ
Асирски календар6090
Балиски календар1261–1262
Бенгалски календар747
Берберски календар2290
Будистички календар1884
Бурмански календар702
Византиски календар6848–6849
Кинески календар己卯(зем. зајак)
4036 или 3976
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
4037 или 3977
Коптски календар1056–1057
Етиопски календар1332–1333
Еврејски календар5100–5101
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1396–1397
 - Сачка ера1261–1262
 - Кали-југа4440–4441
Холоценски календар11340
Игбоански календар340–341
Ирански календар718–719
Исламски календар740–741
Јапонски календарРјакуо 3
(暦応3年)
Јавански календар1252–1253
Јулијански календар1340
MCCCXL
Корејски календар3673
Мингуо-календар572 пред Р. Кина
民前572年
Нанакшахи−128
Тајландски сончев календар1882–1883
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
1466 или 1085 или 313
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
1467 или 1086 или 314

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6848 и 6849 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6090 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5100 и 5101 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2093.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1340 година се протега во 3976 и 3977, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4036 и 4037 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1883. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 740 и 741 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Иван I

Надворешни врски уреди