< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1351 (MCCCLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1351 година од новата ера, 351. од вториот милениум, 51. од XIV век и втора од 1350-тите.

1351 во разни календари
Грегоријански календар1351
MCCCLI
Ab urbe condita2104
Ерменски календар800
ԹՎ Պ
Асирски календар6101
Балиски календар1272–1273
Бенгалски календар758
Берберски календар2301
Будистички календар1895
Бурмански календар713
Византиски календар6859–6860
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
4047 или 3987
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
4048 или 3988
Коптски календар1067–1068
Етиопски календар1343–1344
Еврејски календар5111–5112
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1407–1408
 - Сачка ера1272–1273
 - Кали-југа4451–4452
Холоценски календар11351
Игбоански календар351–352
Ирански календар729–730
Исламски календар751–752
Јапонски календарKannō 2
(観応2年)
Јавански календар1263–1264
Јулијански календар1351
MCCCLI
Корејски календар3684
Мингуо-календар561 пред Р. Кина
民前561年
Нанакшахи−117
Тајландски сончев календар1893–1894
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
1477 или 1096 или 324
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
1478 или 1097 или 325

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6859 и 6860 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6101 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5111 и 5112 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2104.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1351 година се протега во 3987 и 3988, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4047 и 4048 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1894. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 751 и 752 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди