Галеацо I Висконти

Галеацо I Висконти (роден на 21 јануари 1277 - починал на 6 август 1328) бил владетел на Милано во периодот од 1322 до 1327 година[1].

Галеацо I Висконти
Владетел на Милано
19th century fantasy portrait of Galeazzo I Visconti
Портрет од 19 век
Грб
Coat of arms of the House of Visconti, used from 1277
The House of Visconti coat of arms (1277-1395).
Роден(а)21 јануари 1277
Починал(а)6 август 1328
SpouseБеатриса
ТаткоМатео I Висконти
МајкаБонакоса Бори

Животопис уреди

Тој бил син на Матео I Висконти. На 24 јуни 1300 година се оженил со Беатриса Де Есте. Следната година бил принуден да го напушти Милано и живеел во прогонство неколку години.

Во 1322 година бил именуван за capitano del popolo во Милано, но набргу морал да го напушти градот поради бунтот на неговиот роднина Лодрицио Висконти. Со поддршка на Луј IV тој ја победил армијата испратена против него од страна на папата. Во 1328 година бил затворен во Монца од страна на царот поради обвинување дека го предал својот брат Марко и дека го убил Стефано Висконти. Во 1328 година бил ослобоен а по неколку месеци починал.

Неговиот син Ацоне Висконти го наследил во Милано.

Наводи уреди

  1. Tolfo, Maria Grazia; Colussi, Paolo (February 7, 2006). „History of Milan::: The Visconti“. Storia di Milano (италијански). Milano: Storiadimilano. Посетено на September 3, 2011.


Претходник
Матео I Висконти
Владетел на Милано
1322–1327
Наследник
Ацоне Висконти