< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1175 (MCLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1175 година од новата ера, 175. од вториот милениум, 75. од XII век и шеста од 1170-тите.

1175 во разни календари
Грегоријански календар1175
MCLXXV
Ab urbe condita1928
Ерменски календар624
ԹՎ ՈԻԴ
Асирски календар5925
Балиски календар1096–1097
Бенгалски календар582
Берберски календар2125
Будистички календар1719
Бурмански календар537
Византиски календар6683–6684
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
3871 или 3811
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
3872 или 3812
Коптски календар891–892
Етиопски календар1167–1168
Еврејски календар4935–4936
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1231–1232
 - Сачка ера1096–1097
 - Кали-југа4275–4276
Холоценски календар11175
Игбоански календар175–176
Ирански календар553–554
Исламски календар570–571
Јапонски календарЏоан 5 / Анген 1
(安元元年)
Јавански календар1082–1083
Јулијански календар1175
MCLXXV
Корејски календар3508
Мингуо-календар737 пред Р. Кина
民前737年
Нанакшахи−293
Селевкидски календар1486/1487 г.г.
Тајландски сончев календар1717–1718
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
1301 или 920 или 148
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
1302 или 921 или 149

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6683 и 6684 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5925 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4935 и 4936 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1928.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1175 година се протега во 3811 и 3812, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3871 и 3872 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1718. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 570 и 571 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди