< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

988 (CMLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 988 година од новата ера, 988. од првиот милениум, 88. од X век и деветта од 980-тите.

988 во разни календари
Грегоријански календар988
CMLXXXVIII
Ab urbe condita1741
Ерменски календар437
ԹՎ ՆԼԷ
Асирски календар5738
Балиски календар909–910
Бенгалски календар395
Берберски календар1938
Будистички календар1532
Бурмански календар350
Византиски календар6496–6497
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
3684 или 3624
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
3685 или 3625
Коптски календар704–705
Етиопски календар980–981
Еврејски календар4748–4749
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1044–1045
 - Сачка ера909–910
 - Кали-југа4088–4089
Холоценски календар10988
Ирански календар366–367
Исламски календар377–378
Јапонски календарЕјен 2 / Ејсо 1
(永祚元年)
Јавански календар889–890
Јулијански календар988
CMLXXXVIII
Корејски календар3321
Мингуо-календар924 пред Р. Кина
民前924年
Нанакшахи−480
Селевкидски календар1299/1300 г.г.
Тајландски сончев календар1530–1531
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
1114 или 733 или −39
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1115 или 734 или −38

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6496 и 6497 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5738 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4748 и 4749 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1741.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 988 година се протега во 3624 и 3625, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3684 и 3685 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1531. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 377 и 378 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   988 на Ризницата ?