< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

781 (DCCLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Таа била 781 година од новата ера, 781. од првиот милениум, 81. од VIII век и втора од 780-тите. Оваа година била определена како 781 уште од почетокот на средновековниот период, кога календарската ера Anno Domini стана најраспространетиот метод во Европа за определување на годините.

781 во разни календари
Грегоријански календар781
DCCLXXXI
Ab urbe condita1534
Ерменски календар230
ԹՎ ՄԼ
Асирски календар5531
Балиски календар702–703
Бенгалски календар188
Берберски календар1731
Будистички календар1325
Бурмански календар143
Византиски календар6289–6290
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
3477 или 3417
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
3478 или 3418
Коптски календар497–498
Етиопски календар773–774
Еврејски календар4541–4542
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера837–838
 - Сачка ера702–703
 - Кали-југа3881–3882
Холоценски календар10781
Ирански календар159–160
Исламски календар164–165
Јапонски календарХоки 12 / Тено 1
(天応元年)
Јавански календар676–677
Јулијански календар781
DCCLXXXI
Корејски календар3114
Мингуо-календар1131 пред Р. Кина
民前1131年
Нанакшахи−687
Селевкидски календар1092/1093 г.г.
Тајландски сончев календар1323–1324
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
907 или 526 или −246
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
908 или 527 или −245
Крунисувањето на Луј Побожниот како под-крал на Италија и Аквитанија од страна на папата Адријан I

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6289 и 6290 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5531 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4541 и 4542 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1534.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 781 година се протега во 3417 и 3418, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3477 и 3478 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1324. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 164 и 165 исламска година.

Настани

уреди

Според место

уреди

Европа

уреди

Азија

уреди

Според тема

уреди

Религија

уреди

Родени

уреди

Починати

уреди

Наводи

уреди
  1. Matthias Becher (2003). Charlemagne. Yale University Press. стр. 127-. ISBN 978-0-300-10758-6.