< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

786 (DCCLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 786 година од новата ера, 786. од првиот милениум, 86. од VIII век и седма од 780-тите. Оваа година била определена како 787 уште од почетокот на средновековниот период, кога календарската ера Anno Domini стана најраспространетиот метод во Европа за определување на годините.

786 во разни календари
Грегоријански календар786
DCCLXXXVI
Ab urbe condita1539
Ерменски календар235
ԹՎ ՄԼԵ
Асирски календар5536
Балиски календар707–708
Бенгалски календар193
Берберски календар1736
Будистички календар1330
Бурмански календар148
Византиски календар6294–6295
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
3482 или 3422
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
3483 или 3423
Коптски календар502–503
Етиопски календар778–779
Еврејски календар4546–4547
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера842–843
 - Сачка ера707–708
 - Кали-југа3886–3887
Холоценски календар10786
Ирански календар164–165
Исламски календар169–170
Јапонски календарЕнрјаку 5
(延暦5年)
Јавански календар681–682
Јулијански календар786
DCCLXXXVI
Корејски календар3119
Мингуо-календар1126 пред Р. Кина
民前1126年
Нанакшахи−682
Селевкидски календар1097/1098 г.г.
Тајландски сончев календар1328–1329
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
912 или 531 или −241
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
913 или 532 или −240
Абасидскиот калифат и неговите провинции (786)

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6294 и 6295 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5536 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4546 и 4547 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1539.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 786 година се протега во 3422 и 3423, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3482 и 3483 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1329. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 169 и 170 исламска година.

Настани уреди

Според место уреди

Европа уреди

Британија уреди

  • Кинехерд, брат на починатиот крал Сигеберт, го убива неговиот соперник Киневулф Весекски, додека тој е во Меретун (денес наречен Мартен) со неговата љубовница. Весекските благородници одбиваат да го признаат Кинехерд како цар.
  • Кинехерд е убиен и наследен од страна на Беортрик, со поддршка од кралот Офа Мерсиски. Неговиот соперник Егберт, далечен роднина на кралот Ине, е прогонет преку Ламанш.
  • Егберт се населува во дворот на Карло Велики и ги учи вештините на владеење во текот на неговото време во Галија.[1] За време на својот престој тој се запознава со Едберт, свештеник кој подоцна стана крал на Кент.

Арапска империја уреди

Според тема уреди

Религија уреди

Родени уреди

Починати уреди

Наводи уреди

  1. Kirby, Earliest English Kings, pp. 176-177.