< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

785 (DCCLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Таа била 785 година од новата ера, 785. од првиот милениум, 85. од VIII век и шеста од 780-тите. Оваа година била определена како 785 уште од почетокот на средновековниот период, кога календарската ера Anno Domini стана најраспространетиот метод во Европа за определување на годините.

785 во разни календари
Грегоријански календар785
DCCLXXXV
Ab urbe condita1538
Ерменски календар234
ԹՎ ՄԼԴ
Асирски календар5535
Балиски календар706–707
Бенгалски календар192
Берберски календар1735
Будистички календар1329
Бурмански календар147
Византиски календар6293–6294
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
3481 или 3421
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
3482 или 3422
Коптски календар501–502
Етиопски календар777–778
Еврејски календар4545–4546
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера841–842
 - Сачка ера706–707
 - Кали-југа3885–3886
Холоценски календар10785
Ирански календар163–164
Исламски календар168–169
Јапонски календарЕнрјаку 4
(延暦4年)
Јавански календар680–681
Јулијански календар785
DCCLXXXV
Корејски календар3118
Мингуо-календар1127 пред Р. Кина
民前1127年
Нанакшахи−683
Селевкидски календар1096/1097 г.г.
Тајландски сончев календар1327–1328
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
911 или 530 или −242
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
912 или 531 или −241
Крштевањето на Саксонците

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6293 и 6294 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5535 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4545 и 4546 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1538.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 785 година се протега во 3421 и 3422, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3481 и 3482 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1328. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 168 и 169 исламска година.

Настани

уреди

Според место

уреди

Европа

уреди

Британија

уреди
  • Кралот Офа Мерсиски повторно воспоставува контрола врз Кент, deposes неговиот соперник Егберт II и воспоставува директно мерсиско владеење. Братот на Егберт, Едберт Праен, побегнува во дворот на Карло Велики.

Арапскa Империја

уреди

Азија

уреди

Според тема

уреди

Религија

уреди

Родени

уреди

Починати

уреди

Наводи

уреди
  1. David Nicolle (2014). The Conquest of Saxony AD 782–785, p. 20. ISBN 978-1-78200-825-5