< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

779 (DCCLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 779 година од новата ера, 779. од првиот милениум, 79. од VIII век и последна од 770-тите.

779 во разни календари
Грегоријански календар779
DCCLXXIX
Ab urbe condita1532
Ерменски календар228
ԹՎ ՄԻԸ
Асирски календар5529
Балиски календар700–701
Бенгалски календар186
Берберски календар1729
Будистички календар1323
Бурмански календар141
Византиски календар6287–6288
Кинески календар戊午(зем. коњ)
3475 или 3415
    — до —
己未年 (зем. коза)
3476 или 3416
Коптски календар495–496
Етиопски календар771–772
Еврејски календар4539–4540
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера835–836
 - Сачка ера700–701
 - Кали-југа3879–3880
Холоценски календар10779
Ирански календар157–158
Исламски календар162–163
Јапонски календарХоки 10
(宝亀10年)
Јавански календар674–675
Јулијански календар779
DCCLXXIX
Корејски календар3112
Мингуо-календар1133 пред Р. Кина
民前1133年
Нанакшахи−689
Селевкидски календар1090/1091 г.г.
Тајландски сончев календар1321–1322
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
905 или 524 или −248
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
906 или 525 или −247

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6287 и 6288 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5529 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4539 и 4540 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1532.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 779 година се протега во 3415 и 3416, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3475 и 3476 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1322. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 162 и 163 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   779 на Ризницата ?