< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

788 (DCCLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 788 година од новата ера, 788. од првиот милениум, 88. од VIII век и деветта од 780-тите. Оваа година била определена како 788 уште од почетокот на средновековниот период, кога календарската ера Anno Domini стана најраспространетиот метод во Европа за определување на годините.

788 во разни календари
Грегоријански календар788
DCCLXXXVIII
Ab urbe condita1541
Ерменски календар237
ԹՎ ՄԼԷ
Асирски календар5538
Балиски календар709–710
Бенгалски календар195
Берберски календар1738
Будистички календар1332
Бурмански календар150
Византиски календар6296–6297
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
3484 или 3424
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
3485 или 3425
Коптски календар504–505
Етиопски календар780–781
Еврејски календар4548–4549
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера844–845
 - Сачка ера709–710
 - Кали-југа3888–3889
Холоценски календар10788
Ирански календар166–167
Исламски календар171–172
Јапонски календарЕнрјаку 7
(延暦7年)
Јавански календар683–684
Јулијански календар788
DCCLXXXVIII
Корејски календар3121
Мингуо-календар1124 пред Р. Кина
民前1124年
Нанакшахи−680
Селевкидски календар1099/1100 г.г.
Тајландски сончев календар1330–1331
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
914 или 533 или −239
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
915 или 534 или −238
Онакатоми но Кијомаро (702-788)

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6296 и 6297 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5538 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4548 и 4549 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1541.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 788 година се протега во 3424 и 3425, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3484 и 3485 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1331. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 171 и 172 исламска година.

Настани уреди

Според место уреди

Византиско Царство уреди

Европа уреди

Британија уреди

Арапска империја уреди

Според тема уреди

Религија уреди

Родени уреди

Починати уреди

Наводи уреди

  1. Treadgold 1988, стр. 91.

Надворешни врски уреди

  •   788 на Ризницата ?