< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

730 (DCCXXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 730 година од новата ера, 730. од првиот милениум, 30. од VIII век и прва од 730-тите.

730 во разни календари
Грегоријански календар730
DCCXXX
Ab urbe condita1483
Ерменски календар179
ԹՎ ՃՀԹ
Асирски календар5480
Балиски календар651–652
Бенгалски календар137
Берберски календар1680
Будистички календар1274
Бурмански календар92
Византиски календар6238–6239
Кинески календар己巳(зем. змија)
3426 или 3366
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
3427 или 3367
Коптски календар446–447
Етиопски календар722–723
Еврејски календар4490–4491
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера786–787
 - Сачка ера651–652
 - Кали-југа3830–3831
Холоценски календар10730
Ирански календар108–109
Исламски календар111–112
Јапонски календарТенпјо 2
(天平2年)
Јавански календар623–624
Јулијански календар730
DCCXXX
Корејски календар3063
Мингуо-календар1182 пред Р. Кина
民前1182年
Нанакшахи−738
Селевкидски календар1041/1042 г.г.
Тајландски сончев календар1272–1273
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
856 или 475 или −297
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
857 или 476 или −296

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6238 и 6239 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5480 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4490 и 4491 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1483.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 730 година се протега во 3366 и 3367, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3426 и 3427 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1273. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 111 и 112 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   730 на Ризницата ?