< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

701 (DCCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 701 година од новата ера, 701. од првиот милениум, 1. од VIII век и втора од 700-тите.

701 во разни календари
Грегоријански календар701
DCCI
Ab urbe condita1454
Ерменски календар150
ԹՎ ՃԾ
Асирски календар5451
Балиски календар622–623
Бенгалски календар108
Берберски календар1651
Будистички календар1245
Бурмански календар63
Византиски календар6209–6210
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
3397 или 3337
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
3398 или 3338
Коптски календар417–418
Етиопски календар693–694
Еврејски календар4461–4462
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера757–758
 - Сачка ера622–623
 - Кали-југа3801–3802
Холоценски календар10701
Ирански календар79–80
Исламски календар81–82
Јапонски календарТајхо 1
(大宝元年)
Јавански календар593–594
Јулијански календар701
DCCI
Корејски календар3034
Мингуо-календар1211 пред Р. Кина
民前1211年
Нанакшахи−767
Селевкидски календар1012/1013 г.г.
Тајландски сончев календар1243–1244
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
827 или 446 или −326
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
828 или 447 или −325

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6209 и 6210 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5451 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4461 и 4462 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1454.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 701 година се протега во 3337 и 3338, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3397 и 3398 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1244. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 81 и 82 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   701 на Ризницата ?