< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

777 (DCCLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 777 година од новата ера, 777. од првиот милениум, 77. од VIII век и осма од 770-тите.

777 во разни календари
Грегоријански календар777
DCCLXXVII
Ab urbe condita1530
Ерменски календар226
ԹՎ ՄԻԶ
Асирски календар5527
Балиски календар698–699
Бенгалски календар184
Берберски календар1727
Будистички календар1321
Бурмански календар139
Византиски календар6285–6286
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
3473 или 3413
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
3474 или 3414
Коптски календар493–494
Етиопски календар769–770
Еврејски календар4537–4538
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера833–834
 - Сачка ера698–699
 - Кали-југа3877–3878
Холоценски календар10777
Ирански календар155–156
Исламски календар160–161
Јапонски календарХоки 8
(宝亀8年)
Јавански календар672–673
Јулијански календар777
DCCLXXVII
Корејски календар3110
Мингуо-календар1135 пред Р. Кина
民前1135年
Нанакшахи−691
Селевкидски календар1088/1089 г.г.
Тајландски сончев календар1319–1320
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
903 или 522 или −250
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
904 или 523 или −249

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6285 и 6286 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5527 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4537 и 4538 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1530.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 777 година се протега во 3413 и 3414, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3473 и 3474 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1320. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 160 и 161 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   777 на Ризницата ?