< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

754 (DCCLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 754 година од новата ера, 754. од првиот милениум, 54. од VIII век и петта од 750-тите.

754 во разни календари
Грегоријански календар754
DCCLIV
Ab urbe condita1507
Ерменски календар203
ԹՎ ՄԳ
Асирски календар5504
Балиски календар675–676
Бенгалски календар161
Берберски календар1704
Будистички календар1298
Бурмански календар116
Византиски календар6262–6263
Кинески календар癸巳(вод. змија)
3450 или 3390
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
3451 или 3391
Коптски календар470–471
Етиопски календар746–747
Еврејски календар4514–4515
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера810–811
 - Сачка ера675–676
 - Кали-југа3854–3855
Холоценски календар10754
Ирански календар132–133
Исламски календар136–137
Јапонски календарТенпјо-шохо 6
(天平勝宝6年)
Јавански календар648–649
Јулијански календар754
DCCLIV
Корејски календар3087
Мингуо-календар1158 пред Р. Кина
民前1158年
Нанакшахи−714
Селевкидски календар1065/1066 г.г.
Тајландски сончев календар1296–1297
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
880 или 499 или −273
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
881 или 500 или −272

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6262 и 6263 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5504 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4514 и 4515 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1507.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 754 година се протега во 3390 и 3391, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3450 и 3451 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1297. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 136 и 137 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди