Аквитанија (француски: Aquitaine, окситански Aquitània, баскиски Akitania) — регион во југоисточна Франција што излегува на Атлантскиот Океан и планинскиот венец Пиринеи на границата со Шпанија.

Аквитанија
Знаме на Аквитанија
Земја Франција
ПрефектураБордо
Департмани
Управа
 • ПретседателАлејн Русет (СП)
Површина
 • Вкупна41.308 км2 (15,949 ми2)
Население (2008)INSEE
 • Вкупно3.150.890
 • Густина76/км2 (200/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166FR-B
БДП (2007)[1]Грешка во Lua: во земјата
Вкупно&1000000000000085900000085,9 млј 
NUTSFR61
Мреж. местоaquitaine.fr

Географија

уреди

Аквитанија зазема површина од 41.400 км2 (7% од површината на цела Франција). Регионот на југ се граничи со Шпанија, на исток со регионот Јужни Пиринеи, на север со Поату-Шарант и Лимузен, и на запад со Бискајскиот Залив. Поважни градови во Аквитанија се Бордо, По и Ажен.

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди