< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

708 (DCCVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 708 година од новата ера 708. од првиот милениум, 8. од VIII век и деветта од 700-тите.

708 во разни календари
Грегоријански календар708
DCCVIII
Ab urbe condita1461
Ерменски календар157
ԹՎ ՃԾԷ
Асирски календар5458
Балиски календар629–630
Бенгалски календар115
Берберски календар1658
Будистички календар1252
Бурмански календар70
Византиски календар6216–6217
Кинески календар丁未(огн. коза)
3404 или 3344
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
3405 или 3345
Коптски календар424–425
Етиопски календар700–701
Еврејски календар4468–4469
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера764–765
 - Сачка ера629–630
 - Кали-југа3808–3809
Холоценски календар10708
Ирански календар86–87
Исламски календар89–90
Јапонски календарКејун 5 / Вадо 1
(和銅元年)
Јавански календар600–602
Јулијански календар708
DCCVIII
Корејски календар3041
Мингуо-календар1204 пред Р. Кина
民前1204年
Нанакшахи−760
Селевкидски календар1019/1020 г.г.
Тајландски сончев календар1250–1251
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
834 или 453 или −319
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
835 или 454 или −318

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6216 и 6217 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5458 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4468 и 4469 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1461.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 708 година се протега во 3344 и 3345, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3404 и 3405 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1251. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 89 и 90 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди