< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

753 (DCCLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 753 година од новата ера, 753. од првиот милениум, 53. од VIII век и четвртта од 750-тите.

753 во разни календари
Грегоријански календар753
DCCLIII
Ab urbe condita1506
Ерменски календар202
ԹՎ ՄԲ
Асирски календар5503
Балиски календар674–675
Бенгалски календар160
Берберски календар1703
Будистички календар1297
Бурмански календар115
Византиски календар6261–6262
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
3449 или 3389
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
3450 или 3390
Коптски календар469–470
Етиопски календар745–746
Еврејски календар4513–4514
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера809–810
 - Сачка ера674–675
 - Кали-југа3853–3854
Холоценски календар10753
Ирански календар131–132
Исламски календар135–136
Јапонски календарТенпјо-шохо 5
(天平勝宝5年)
Јавански календар647–648
Јулијански календар753
DCCLIII
Корејски календар3086
Мингуо-календар1159 пред Р. Кина
民前1159年
Нанакшахи−715
Селевкидски календар1064/1065 г.г.
Тајландски сончев календар1295–1296
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
879 или 498 или −274
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
880 или 499 или −273

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6261 и 6262 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5503 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4513 и 4514 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1506.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 753 година се протега во 3389 и 3390, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3449 и 3450 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1296. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 135 и 136 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди