< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

729 (DCCXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 729 година од новата ера, 729. од првиот милениум, 29. од VIII век и последна од 720-тите.

729 во разни календари
Грегоријански календар729
DCCXXIX
Ab urbe condita1482
Ерменски календар178
ԹՎ ՃՀԸ
Асирски календар5479
Балиски календар650–651
Бенгалски календар136
Берберски календар1679
Будистички календар1273
Бурмански календар91
Византиски календар6237–6238
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
3425 или 3365
    — до —
己巳年 (зем. змија)
3426 или 3366
Коптски календар445–446
Етиопски календар721–722
Еврејски календар4489–4490
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера785–786
 - Сачка ера650–651
 - Кали-југа3829–3830
Холоценски календар10729
Ирански календар107–108
Исламски календар110–111
Јапонски календарЏинки 6 / Тенпјо 1
(天平元年)
Јавански календар622–623
Јулијански календар729
DCCXXIX
Корејски календар3062
Мингуо-календар1183 пред Р. Кина
民前1183年
Нанакшахи−739
Селевкидски календар1040/1041 г.г.
Тајландски сончев календар1271–1272
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
855 или 474 или −298
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
856 или 475 или −297

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6237 и 6238 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5479 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4489 и 4490 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1482.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 729 година се протега во 3365 и 3366, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3425 и 3426 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1272. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 110 и 111 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   729 на Ризницата ?