< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

778 (DCCLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 778 година од новата ера, 778. од првиот милениум, 78. од VIII век и деветта од 770-тите.

778 во разни календари
Грегоријански календар778
DCCLXXVIII
Ab urbe condita1531
Ерменски календар227
ԹՎ ՄԻԷ
Асирски календар5528
Балиски календар699–700
Бенгалски календар185
Берберски календар1728
Будистички календар1322
Бурмански календар140
Византиски календар6286–6287
Кинески календар丁巳(огн. змија)
3474 или 3414
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
3475 или 3415
Коптски календар494–495
Етиопски календар770–771
Еврејски календар4538–4539
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера834–835
 - Сачка ера699–700
 - Кали-југа3878–3879
Холоценски календар10778
Ирански календар156–157
Исламски календар161–162
Јапонски календарХоки 9
(宝亀9年)
Јавански календар673–674
Јулијански календар778
DCCLXXVIII
Корејски календар3111
Мингуо-календар1134 пред Р. Кина
民前1134年
Нанакшахи−690
Селевкидски календар1089/1090 г.г.
Тајландски сончев календар1320–1321
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
904 или 523 или −249
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
905 или 524 или −248

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6286 и 6287 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5528 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4538 и 4539 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1531.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 778 година се протега во 3414 и 3415, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3474 и 3475 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1321. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 161 и 162 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   778 на Ризницата ?