< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

734 (DCCXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 734 година од новата ера, 734. од првиот милениум, 34. од VIII век и петта од 730-тите.

734 во разни календари
Грегоријански календар734
DCCXXXIV
Ab urbe condita1487
Ерменски календар183
ԹՎ ՃՁԳ
Асирски календар5484
Балиски календар655–656
Бенгалски календар141
Берберски календар1684
Будистички календар1278
Бурмански календар96
Византиски календар6242–6243
Кинески календар癸酉(вод. петел)
3430 или 3370
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
3431 или 3371
Коптски календар450–451
Етиопски календар726–727
Еврејски календар4494–4495
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера790–791
 - Сачка ера655–656
 - Кали-југа3834–3835
Холоценски календар10734
Ирански календар112–113
Исламски календар115–116
Јапонски календарТенпјо 6
(天平6年)
Јавански календар627–628
Јулијански календар734
DCCXXXIV
Корејски календар3067
Мингуо-календар1178 пред Р. Кина
民前1178年
Нанакшахи−734
Селевкидски календар1045/1046 г.г.
Тајландски сончев календар1276–1277
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
860 или 479 или −293
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
861 или 480 или −292

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6242 и 6243 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5484 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4494 и 4495 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1487.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 734 година се протега во 3370 и 3371, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3430 и 3431 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1277. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 115 и 116 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   734 на Ризницата ?