< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

738 (DCCXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 738 година од новата ера, 738. од првиот милениум, 38. од VIII век и деветта од 730-тите.

738 во разни календари
Грегоријански календар738
DCCXXXVIII
Ab urbe condita1491
Ерменски календар187
ԹՎ ՃՁԷ
Асирски календар5488
Балиски календар659–660
Бенгалски календар145
Берберски календар1688
Будистички календар1282
Бурмански календар100
Византиски календар6246–6247
Кинески календар丁丑(огн. вол)
3434 или 3374
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
3435 или 3375
Коптски календар454–455
Етиопски календар730–731
Еврејски календар4498–4499
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера794–795
 - Сачка ера659–660
 - Кали-југа3838–3839
Холоценски календар10738
Ирански календар116–117
Исламски календар120–121
Јапонски календарТенпјо 10
(天平10年)
Јавански календар631–632
Јулијански календар738
DCCXXXVIII
Корејски календар3071
Мингуо-календар1174 пред Р. Кина
民前1174年
Нанакшахи−730
Селевкидски календар1049/1050 г.г.
Тајландски сончев календар1280–1281
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
864 или 483 или −289
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
865 или 484 или −288

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6246 и 6247 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5488 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4498 и 4499 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1491.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 738 година се протега во 3374 и 3375, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3434 и 3435 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1281. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 120 и 121 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди