< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

773 (DCCLXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 773 година од новата ера, 773. од првиот милениум, 73. од VIII век и четвртта од 770-тите.

773 во разни календари
Грегоријански календар773
DCCLXXIII
Ab urbe condita1526
Ерменски календар222
ԹՎ ՄԻԲ
Асирски календар5523
Балиски календар694–695
Бенгалски календар180
Берберски календар1723
Будистички календар1317
Бурмански календар135
Византиски календар6281–6282
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
3469 или 3409
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
3470 или 3410
Коптски календар489–490
Етиопски календар765–766
Еврејски календар4533–4534
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера829–830
 - Сачка ера694–695
 - Кали-југа3873–3874
Холоценски календар10773
Ирански календар151–152
Исламски календар156–157
Јапонски календарХоки 4
(宝亀4年)
Јавански календар667–669
Јулијански календар773
DCCLXXIII
Корејски календар3106
Мингуо-календар1139 пред Р. Кина
民前1139年
Нанакшахи−695
Селевкидски календар1084/1085 г.г.
Тајландски сончев календар1315–1316
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
899 или 518 или −254
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
900 или 519 или −253

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6281 и 6282 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5523 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4533 и 4534 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1526.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 773 година се протега во 3409 и 3410, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3469 и 3470 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1316. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 156 и 157 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   773 на Ризницата ?