< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

746 (DCCXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 746 година од новата ера, 746. од првиот милениум, 46. од VIII век и седма од 740-тите.

746 во разни календари
Грегоријански календар746
DCCXLVI
Ab urbe condita1499
Ерменски календар195
ԹՎ ՃՂԵ
Асирски календар5496
Балиски календар667–668
Бенгалски календар153
Берберски календар1696
Будистички календар1290
Бурмански календар108
Византиски календар6254–6255
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
3442 или 3382
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
3443 или 3383
Коптски календар462–463
Етиопски календар738–739
Еврејски календар4506–4507
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера802–803
 - Сачка ера667–668
 - Кали-југа3846–3847
Холоценски календар10746
Ирански календар124–125
Исламски календар128–129
Јапонски календарТенпјо 18
(天平18年)
Јавански календар640–641
Јулијански календар746
DCCXLVI
Корејски календар3079
Мингуо-календар1166 пред Р. Кина
民前1166年
Нанакшахи−722
Селевкидски календар1057/1058 г.г.
Тајландски сончев календар1288–1289
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
872 или 491 или −281
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
873 или 492 или −280

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6254 и 6255 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5496 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4506 и 4507 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1499.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 746 година се протега во 3382 и 3383, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3442 и 3443 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1289. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 128 и 129 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   746 на Ризницата ?