< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

702 (DCCII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 702. година од новата ера, 702. од првиот милениум, 2. од 8 век и трета од 700-тите.

702 г.  во други календари
Грегоријански календар 702
DCCII
Ab urbe condita 1455
Асирски календар 5452
Бахајски календар -1142–-1141
Бенгалски календар 109
Берберски календар 1652
Будистички календар 1246
Бурмански календар 64
Византиски календар 6210–6211
Еврејски календар 4462–4463
Ерменски календар 151
ԹՎ ՃԾԱ
Етиопски календар 694-695
Ирански календар 80–81
Исламски календар 82–83
Јулијански календар 702    DCCII
Кинески календар 辛丑年月日
(3338/3398)
— до —
壬寅年月日
(3339/3399)
Коптски календар 418–419
Корејски календар 3035
Календар Мингуо 1210 пред РК
民前1210年
Селевкидски календар 1013–1014
Тајландски сончев календар 1245
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 758–759
 - Шака самват 624–625
 - Кали југа 3803–3804
Холоценски календар 10702
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6210 и 6211 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5452 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4462 и 4463 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1455.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 702. година се протега во 3338 и 3339, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3398 и 3399 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1245. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 82 и 83 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди