< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

857 (DCCCLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 857 година од новата ера, 857. од првиот милениум, 57. од IX век и осма од 850-тите.

857 во разни календари
Грегоријански календар857
DCCCLVII
Ab urbe condita1610
Ерменски календар306
ԹՎ ՅԶ
Асирски календар5607
Балиски календар778–779
Бенгалски календар264
Берберски календар1807
Будистички календар1401
Бурмански календар219
Византиски календар6365–6366
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
3553 или 3493
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
3554 или 3494
Коптски календар573–574
Етиопски календар849–850
Еврејски календар4617–4618
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера913–914
 - Сачка ера778–779
 - Кали-југа3957–3958
Холоценски календар10857
Ирански календар235–236
Исламски календар242–243
Јапонски календарСајко 4 / Тенан 1
(天安元年)
Јавански календар754–755
Јулијански календар857
DCCCLVII
Корејски календар3190
Мингуо-календар1055 пред Р. Кина
民前1055年
Нанакшахи−611
Селевкидски календар1168/1169 г.г.
Тајландски сончев календар1399–1400
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
983 или 602 или −170
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
984 или 603 или −169

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6365 и 6366 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5607 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4617 и 4618 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1610.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 857 година се протега во 3493 и 3494, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3553 и 3554 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1400. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 242 и 243 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди