< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

766 (DCCLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 766 година од новата ера, 766. од првиот милениум, 66. од VIII век и седма од 760-тите.

766 во разни календари
Грегоријански календар766
DCCLXVI
Ab urbe condita1519
Ерменски календар215
ԹՎ ՄԺԵ
Асирски календар5516
Балиски календар687–688
Бенгалски календар173
Берберски календар1716
Будистички календар1310
Бурмански календар128
Византиски календар6274–6275
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
3462 или 3402
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
3463 или 3403
Коптски календар482–483
Етиопски календар758–759
Еврејски календар4526–4527
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера822–823
 - Сачка ера687–688
 - Кали-југа3866–3867
Холоценски календар10766
Ирански календар144–145
Исламски календар148–149
Јапонски календарТенпјо-џинго 2
(天平神護2年)
Јавански календар660–661
Јулијански календар766
DCCLXVI
Корејски календар3099
Мингуо-календар1146 пред Р. Кина
民前1146年
Нанакшахи−702
Селевкидски календар1077/1078 г.г.
Тајландски сончев календар1308–1309
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
892 или 511 или −261
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
893 или 512 или −260

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6274 и 6275 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5516 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4526 и 4527 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1519.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 766 година се протега во 3402 и 3403, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3462 и 3463 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1309. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 148 и 149 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   766 на Ризницата ?