< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

735 (DCCXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 735 година од новата ера, 735. од првиот милениум, 35. од VIII век и шеста од 730-тите.

735 во разни календари
Грегоријански календар735
DCCXXXV
Ab urbe condita1488
Ерменски календар184
ԹՎ ՃՁԴ
Асирски календар5485
Балиски календар656–657
Бенгалски календар142
Берберски календар1685
Будистички календар1279
Бурмански календар97
Византиски календар6243–6244
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
3431 или 3371
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
3432 или 3372
Коптски календар451–452
Етиопски календар727–728
Еврејски календар4495–4496
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера791–792
 - Сачка ера656–657
 - Кали-југа3835–3836
Холоценски календар10735
Ирански календар113–114
Исламски календар116–117
Јапонски календарТенпјо 7
(天平7年)
Јавански календар628–629
Јулијански календар735
DCCXXXV
Корејски календар3068
Мингуо-календар1177 пред Р. Кина
民前1177年
Нанакшахи−733
Селевкидски календар1046/1047 г.г.
Тајландски сончев календар1277–1278
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
861 или 480 или −292
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
862 или 481 или −291

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6243 и 6244 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5485 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4495 и 4496 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1488.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 735 година се протега во 3371 и 3372, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3431 и 3432 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1278. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 116 и 117 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   735 на Ризницата ?