< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

762 (DCCLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 762 година од новата ера, 762. од првиот милениум, 62. од VIII век и трета од 760-тите.

762 во разни календари
Грегоријански календар762
DCCLXII
Ab urbe condita1515
Ерменски календар211
ԹՎ ՄԺԱ
Асирски календар5512
Балиски календар683–684
Бенгалски календар169
Берберски календар1712
Будистички календар1306
Бурмански календар124
Византиски календар6270–6271
Кинески календар辛丑(мет. вол)
3458 или 3398
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
3459 или 3399
Коптски календар478–479
Етиопски календар754–755
Еврејски календар4522–4523
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера818–819
 - Сачка ера683–684
 - Кали-југа3862–3863
Холоценски календар10762
Ирански календар140–141
Исламски календар144–145
Јапонски календарТенпјо-хоџи 6
(天平宝字6年)
Јавански календар656–657
Јулијански календар762
DCCLXII
Корејски календар3095
Мингуо-календар1150 пред Р. Кина
民前1150年
Нанакшахи−706
Селевкидски календар1073/1074 г.г.
Тајландски сончев календар1304–1305
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
888 или 507 или −265
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
889 или 508 или −264

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6270 и 6271 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5512 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4522 и 4523 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1515.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 762 година се протега во 3398 и 3399, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3458 и 3459 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1305. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 144 и 145 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   762 на Ризницата ?