< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

769 (DCCLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 769 година од новата ера, 769. од првиот милениум, 69. од VIII век и последна од 760-тите.

769 во разни календари
Грегоријански календар769
DCCLXIX
Ab urbe condita1522
Ерменски календар218
ԹՎ ՄԺԸ
Асирски календар5519
Балиски календар690–691
Бенгалски календар176
Берберски календар1719
Будистички календар1313
Бурмански календар131
Византиски календар6277–6278
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
3465 или 3405
    — до —
己酉年 (зем. петел)
3466 или 3406
Коптски календар485–486
Етиопски календар761–762
Еврејски календар4529–4530
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера825–826
 - Сачка ера690–691
 - Кали-југа3869–3870
Холоценски календар10769
Ирански календар147–148
Исламски календар151–152
Јапонски календарЏинго-кејун 3
(神護景雲3年)
Јавански календар663–664
Јулијански календар769
DCCLXIX
Корејски календар3102
Мингуо-календар1143 пред Р. Кина
民前1143年
Нанакшахи−699
Селевкидски календар1080/1081 г.г.
Тајландски сончев календар1311–1312
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
895 или 514 или −258
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
896 или 515 или −257

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6277 и 6278 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5519 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4529 и 4530 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1522.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 769 година се протега во 3405 и 3406, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3465 и 3466 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1312. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 151 и 152 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   769 на Ризницата ?