< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

736 (DCCXXXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 736. година од новата ера, 736. од првиот милениум, 36. од 8 век и седма од 730-тите.

736 г.  во други календари
Грегоријански календар 736
DCCXXXVI
Ab urbe condita 1489
Асирски календар 5486
Бахајски календар -1108–-1107
Бенгалски календар 143
Берберски календар 1686
Будистички календар 1280
Бурмански календар 98
Византиски календар 6244–6245
Еврејски календар 4496–4497
Ерменски календар 185
ԹՎ ՃՁԵ
Етиопски календар 728-729
Ирански календар 114–115
Исламски календар 117–118
Јулијански календар 736    DCCXXXVI
Кинески календар 乙亥年月日
(3372/3432)
— до —
丙子年月日
(3373/3433)
Коптски календар 452–453
Корејски календар 3069
Календар Мингуо 1176 пред РК
民前1176年
Селевкидски календар 1047–1048
Тајландски сончев календар 1279
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 792–793
 - Шака самват 658–659
 - Кали југа 3837–3838
Холоценски календар 10736
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6244 и 6245 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5486 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4496 и 4497 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1489.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 736. година се протега во 3372 и 3373, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3432 и 3433 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1279. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 117 и 118 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди