< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

719 (DCCXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 719 година од новата ера, 719. од првиот милениум, 19. од VIII век и последна од 710-тите.

719 во разни календари
Грегоријански календар719
DCCXIX
Ab urbe condita1472
Ерменски календар168
ԹՎ ՃԿԸ
Асирски календар5469
Балиски календар640–641
Бенгалски календар126
Берберски календар1669
Будистички календар1263
Бурмански календар81
Византиски календар6227–6228
Кинески календар戊午(зем. коњ)
3415 или 3355
    — до —
己未年 (зем. коза)
3416 или 3356
Коптски календар435–436
Етиопски календар711–712
Еврејски календар4479–4480
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера775–776
 - Сачка ера640–641
 - Кали-југа3819–3820
Холоценски календар10719
Ирански календар97–98
Исламски календар100–101
Јапонски календарЈоро 3
(養老3年)
Јавански календар612–613
Јулијански календар719
DCCXIX
Корејски календар3052
Мингуо-календар1193 пред Р. Кина
民前1193年
Нанакшахи−749
Селевкидски календар1030/1031 г.г.
Тајландски сончев календар1261–1262
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
845 или 464 или −308
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
846 или 465 или −307

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6227 и 6228 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5469 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4479 и 4480 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1472.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 719 година се протега во 3355 и 3356, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3415 и 3416 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1262. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 100 и 101 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   719 на Ризницата ?