< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

744 (DCCXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 744 година од новата ера, 744. од првиот милениум, 44. од VIII век и петта од 740-тите.

744 во разни календари
Грегоријански календар744
DCCXLIV
Ab urbe condita1497
Ерменски календар193
ԹՎ ՃՂԳ
Асирски календар5494
Балиски календар665–666
Бенгалски календар151
Берберски календар1694
Будистички календар1288
Бурмански календар106
Византиски календар6252–6253
Кинески календар癸未(вод. коза)
3440 или 3380
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
3441 или 3381
Коптски календар460–461
Етиопски календар736–737
Еврејски календар4504–4505
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера800–801
 - Сачка ера665–666
 - Кали-југа3844–3845
Холоценски календар10744
Ирански календар122–123
Исламски календар126–127
Јапонски календарТенпјо 16
(天平16年)
Јавански календар638–639
Јулијански календар744
DCCXLIV
Корејски календар3077
Мингуо-календар1168 пред Р. Кина
民前1168年
Нанакшахи−724
Селевкидски календар1055/1056 г.г.
Тајландски сончев календар1286–1287
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
870 или 489 или −283
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
871 или 490 или −282

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6252 и 6253 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5494 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4504 и 4505 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1497.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 744 година се протега во 3380 и 3381, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3440 и 3441 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1287. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 126 и 127 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   744 на Ризницата ?