< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

775 (DCCLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 775 година од новата ера, 775. од првиот милениум, 75. од VIII век и шеста од 770-тите.

775 во разни календари
Грегоријански календар775
DCCLXXV
Ab urbe condita1528
Ерменски календар224
ԹՎ ՄԻԴ
Асирски календар5525
Балиски календар696–697
Бенгалски календар182
Берберски календар1725
Будистички календар1319
Бурмански календар137
Византиски календар6283–6284
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
3471 или 3411
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
3472 или 3412
Коптски календар491–492
Етиопски календар767–768
Еврејски календар4535–4536
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера831–832
 - Сачка ера696–697
 - Кали-југа3875–3876
Холоценски календар10775
Ирански календар153–154
Исламски календар158–159
Јапонски календарХоки 6
(宝亀6年)
Јавански календар670–671
Јулијански календар775
DCCLXXV
Корејски календар3108
Мингуо-календар1137 пред Р. Кина
民前1137年
Нанакшахи−693
Селевкидски календар1086/1087 г.г.
Тајландски сончев календар1317–1318
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
901 или 520 или −252
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
902 или 521 или −251

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6283 и 6284 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5525 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4535 и 4536 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1528.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 775 година се протега во 3411 и 3412, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3471 и 3472 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1318. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 158 и 159 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди