Ломбардија (италијански: Lombardia, ломбардски: Lumbardia) — еден од 20. региони на Италија. Главен град е Милано. Шестина од населението на Италија живее во Ломбардија и околу една петтина од БДП на Италија се произведува во регионот, правејќи го најнаселен и најбогат регион во државата и еден од најбогатите во цела Европа.[3] Главни туристички одредишта во регионот се историските, културните и уметничките градби во Милано (кој е второто туристичко одредиште во Италија),[4] Бреша, Мантова, Павија, Комо, Кремона, Бергамо, Сондрио, Леко, Лоди, Варезе, Монца и езерата Гарда, Комо, Маџоре и Изео.

Ломбардија
Lombardia
Регион во Италија
Знаме на ЛомбардијаГрб на Ломбардија
ЗемјаИталија
Админ. центарМилано
Управа
 • ПретседателРоберто Марони (Северна лига)
Површина
 • Вкупна23.844 км2 (9,206 ми2)
Население (30-10-2012)
 • Вкупно9.749.593
 • Густина410/км2 (1,100/ми2)
ДемонимЛомбардијци
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДШ/ном.€ 318.4[1] милијарди (2009)
БДП/жит€ 33,500[2] (2008)
NUTSITC
Мреж. местоwww.regione.lombardia.it
Административна зграда во Ломбардија

Службен јазик, како и во цела Италија, е италијанскиот. Традиционални локални јазици се различни дијалекти на ломбардскиот јазик (западно- и источноломбардски), како и некои дијалекти емилијанскиот јазик, говорени во некои делови на покраините Мантова, Павија и Кремона. Според Истат, скоро 27% од Ломбардијците ги говорат и италијанскиот и ломбардскиот јазик; 9,1% само ломбардскиот, а 57,6% само италијанскиот.[5]

Наводи

уреди
  1. „Евростат - Табели, Графикони и Карти“. Epp.eurostat.ec.europa.eu. 12 август 2011. Посетено на 16 септември 2011.
  2. EUROPA – Press Releases – Regional GDP per inhabitant in 2008 GDP per inhabitant ranged from 28% of the EU27 average in Severozapaden in Bulgaria to 343% in Inner London
  3. „EUROPA – Press Releases – Regional GDP per inhabitant in the EU27, GDP per inhabitant in 2006 ranged from 25% of the EU27 average in Nord-Est in Romania to 336% in Inner London“. Europa (web portal). 19 февруари 2009. Посетено на 10 мај 2010.
  4. „Euromonitor Internationals Top City Destinations Ranking > Euromonitor archive“. Euromonitor. 12 декември 2008. Посетено на 10 мај 2010.
  5. La language italiana, i dialetti e le lingue stranieri

Надворешни врски

уреди