< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

792 (DCCXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 792 година од новата ера, 792. од првиот милениум, 92. од VIII век и трета од 790-тите.

792 во разни календари
Грегоријански календар792
DCCXCII
Ab urbe condita1545
Ерменски календар241
ԹՎ ՄԽԱ
Асирски календар5542
Балиски календар713–714
Бенгалски календар199
Берберски календар1742
Будистички календар1336
Бурмански календар154
Византиски календар6300–6301
Кинески календар辛未(мет. коза)
3488 или 3428
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
3489 или 3429
Коптски календар508–509
Етиопски календар784–785
Еврејски календар4552–4553
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера848–849
 - Сачка ера713–714
 - Кали-југа3892–3893
Холоценски календар10792
Ирански календар170–171
Исламски календар175–176
Јапонски календарЕнрјаку 11
(延暦11年)
Јавански календар687–688
Јулијански календар792
DCCXCII
Корејски календар3125
Мингуо-календар1120 пред Р. Кина
民前1120年
Нанакшахи−676
Селевкидски календар1103/1104 г.г.
Тајландски сончев календар1334–1335
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
918 или 537 или −235
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
919 или 538 или −234

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6300 и 6301 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5542 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4552 и 4553 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1545.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 792 година се протега во 3428 и 3429, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3488 и 3489 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1335. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 175 и 176 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди