< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

725 (DCCXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 725 година од новата ера, 725. од првиот милениум, 25. од VIII век и шеста од 720-тите.

725 во разни календари
Грегоријански календар725
DCCXXV
Ab urbe condita1478
Ерменски календар174
ԹՎ ՃՀԴ
Асирски календар5475
Балиски календар646–647
Бенгалски календар132
Берберски календар1675
Будистички календар1269
Бурмански календар87
Византиски календар6233–6234
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
3421 или 3361
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
3422 или 3362
Коптски календар441–442
Етиопски календар717–718
Еврејски календар4485–4486
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера781–782
 - Сачка ера646–647
 - Кали-југа3825–3826
Холоценски календар10725
Ирански календар103–104
Исламски календар106–107
Јапонски календарЏинки 2
(神亀2年)
Јавански календар618–619
Јулијански календар725
DCCXXV
Корејски календар3058
Мингуо-календар1187 пред Р. Кина
民前1187年
Нанакшахи−743
Селевкидски календар1036/1037 г.г.
Тајландски сончев календар1267–1268
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
851 или 470 или −302
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
852 или 471 или −301

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6233 и 6234 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5475 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4485 и 4486 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1478.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 725 година се протега во 3361 и 3362, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3421 и 3422 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1268. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 106 и 107 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди