< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

795 (DCCXCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 795 година од новата ера, 795. од првиот милениум, 95. од VIII век и шеста од 790-тите.

795 во разни календари
Грегоријански календар795
DCCXCV
Ab urbe condita1548
Ерменски календар244
ԹՎ ՄԽԴ
Асирски календар5545
Балиски календар716–717
Бенгалски календар202
Берберски календар1745
Будистички календар1339
Бурмански календар157
Византиски календар6303–6304
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
3491 или 3431
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
3492 или 3432
Коптски календар511–512
Етиопски календар787–788
Еврејски календар4555–4556
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера851–852
 - Сачка ера716–717
 - Кали-југа3895–3896
Холоценски календар10795
Ирански календар173–174
Исламски календар178–179
Јапонски календарЕнрјаку 14
(延暦14年)
Јавански календар690–691
Јулијански календар795
DCCXCV
Корејски календар3128
Мингуо-календар1117 пред Р. Кина
民前1117年
Нанакшахи−673
Селевкидски календар1106/1107 г.г.
Тајландски сончев календар1337–1338
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
921 или 540 или −232
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
922 или 541 или −231

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6303 и 6304 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5545 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4555 и 4556 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1548.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 795 година се протега во 3431 и 3432, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3491 и 3492 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1338. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 178 и 179 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   795 на Ризницата ?