< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

704 (DCCIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 704 година од новата ера, 704. од првиот милениум, 4. од VIII век и петта од 700-тите.

704 во разни календари
Грегоријански календар704
DCCIV
Ab urbe condita1457
Ерменски календар153
ԹՎ ՃԾԳ
Асирски календар5454
Балиски календар625–626
Бенгалски календар111
Берберски календар1654
Будистички календар1248
Бурмански календар66
Византиски календар6212–6213
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
3400 или 3340
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
3401 или 3341
Коптски календар420–421
Етиопски календар696–697
Еврејски календар4464–4465
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера760–761
 - Сачка ера625–626
 - Кали-југа3804–3805
Холоценски календар10704
Ирански календар82–83
Исламски календар84–85
Јапонски календарТајхо 4 / Кејун 1
(慶雲元年)
Јавански календар596–597
Јулијански календар704
DCCIV
Корејски календар3037
Мингуо-календар1208 пред Р. Кина
民前1208年
Нанакшахи−764
Селевкидски календар1015/1016 г.г.
Тајландски сончев календар1246–1247
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
830 или 449 или −323
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
831 или 450 или −322

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6212 и 6213 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5454 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4464 и 4465 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1457.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 704 година се протега во 3340 и 3341, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3400 и 3401 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1247. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 84 и 85 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди