< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

697 (DCXCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 697 година од новата ера, 697. од првиот милениум, 97. од VII век и осма од 690-тите.

697 во разни календари
Грегоријански календар697
DCXCVII
Ab urbe condita1450
Ерменски календар146
ԹՎ ՃԽԶ
Асирски календар5447
Балиски календар618–619
Бенгалски календар104
Берберски календар1647
Будистички календар1241
Бурмански календар59
Византиски календар6205–6206
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
3393 или 3333
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
3394 или 3334
Коптски календар413–414
Етиопски календар689–690
Еврејски календар4457–4458
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера753–754
 - Сачка ера618–619
 - Кали-југа3797–3798
Холоценски календар10697
Ирански календар75–76
Исламски календар77–78
Јапонски календарн/п
Јавански календар589–590
Јулијански календар697
DCXCVII
Корејски календар3030
Мингуо-календар1215 пред Р. Кина
民前1215年
Нанакшахи−771
Селевкидски календар1008/1009 г.г.
Тајландски сончев календар1239–1240
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
823 или 442 или −330
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
824 или 443 или −329

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6205 и 6206 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5447 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4457 и 4458 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1450.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 697 година се протега во 3333 и 3334, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3393 и 3394 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1240. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 77 и 78 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   697 на Ризницата ?