< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

713 (DCCXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 713 година од новата ера, 713. од првиот милениум, 13. од VIII век и четврта од 710-тите.

713 во разни календари
Грегоријански календар713
DCCXIII
Ab urbe condita1466
Ерменски календар162
ԹՎ ՃԿԲ
Асирски календар5463
Балиски календар634–635
Бенгалски календар120
Берберски календар1663
Будистички календар1257
Бурмански календар75
Византиски календар6221–6222
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
3409 или 3349
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
3410 или 3350
Коптски календар429–430
Етиопски календар705–706
Еврејски календар4473–4474
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера769–770
 - Сачка ера634–635
 - Кали-југа3813–3814
Холоценски календар10713
Ирански календар91–92
Исламски календар94–95
Јапонски календарВадо 6
(和銅6年)
Јавански календар606–607
Јулијански календар713
DCCXIII
Корејски календар3046
Мингуо-календар1199 пред Р. Кина
民前1199年
Нанакшахи−755
Селевкидски календар1024/1025 г.г.
Тајландски сончев календар1255–1256
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
839 или 458 или −314
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
840 или 459 или −313

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6221 и 6222 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5463 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4473 и 4474 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1466.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 713 година се протега во 3349 и 3350, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3409 и 3410 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1256. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 94 и 95 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   713 на Ризницата ?