< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

776 (DCCLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 776 година од новата ера, 776. од првиот милениум, 76. од VIII век и седма од 770-тите.

776 во разни календари
Грегоријански календар776
DCCLXXVI
Ab urbe condita1529
Ерменски календар225
ԹՎ ՄԻԵ
Асирски календар5526
Балиски календар697–698
Бенгалски календар183
Берберски календар1726
Будистички календар1320
Бурмански календар138
Византиски календар6284–6285
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
3472 или 3412
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
3473 или 3413
Коптски календар492–493
Етиопски календар768–769
Еврејски календар4536–4537
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера832–833
 - Сачка ера697–698
 - Кали-југа3876–3877
Холоценски календар10776
Ирански календар154–155
Исламски календар159–160
Јапонски календарХоки 7
(宝亀7年)
Јавански календар671–672
Јулијански календар776
DCCLXXVI
Корејски календар3109
Мингуо-календар1136 пред Р. Кина
民前1136年
Нанакшахи−692
Селевкидски календар1087/1088 г.г.
Тајландски сончев календар1318–1319
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
902 или 521 или −251
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
903 или 522 или −250

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6284 и 6285 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5526 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4536 и 4537 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1529.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 776 година се протега во 3412 и 3413, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3472 и 3473 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1319. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 159 и 160 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   776 на Ризницата ?